top of page

צעצועים לגילאי 12-18 חודשים

פוסט כמעט אחרון בסדרת פוסטים- המלצות לצעצועים לקטנטנים...והפעם, גילאי 12-18 חודשים 🙂


אני רוצה להזכיר כאן שלכל תינוק יש את קצב ההתפתחות הייחודי משלו, וישנם תינוקות שעדיין לא יהיו בשלב של כל הצעצועים שאזכיר פה, או שיעברו על פניהם מהר.


ממליצה להסתכל גם על ההמלצות מהפוסט הקודם (קישור בתגובה הראשונה) ולראות אם הקטנים אולי יהנו ממה שהזכרתי שם 🙂


אז.....12-18 חודשים.... הם בסימן "פעילות" ו"עצמאות"...


התינוקות שלנו כבר מתניידים במרחב, בדרך כלל כבר יראו סימנים לכיוון הליכה , יתעניינו במשחק על הרצפה וגם בגובה, על הספה או שולחן הקפה...


הם מתחילים לשחק במשחקים "אמיתיים", כמו להסיע אוטו, ללטף בובה, לשחק בהאכלה, ולטאטא את הבית😆 (מנסיון).


הם מתחילים להביע את עצמם במלים, הברות, ובהמשך יחברו אותן למשפטים קצרים.


הם מביעים המון סקרנות לסביבה, מוציאים ומכניסים, מפרקים ולפעמים גם בונים.


הם רוצים את כל הצעצועים שאינם שלהם (השלט של הטלויזיה, הטלפון, קופסת הטישו, המחזור וכו'), ורוצים לעשות ל-ב-ד! לכן, חפצים רבים יכולים לשמש כלי משחק מבלי שנלך לחנות ונקנה אותם 🙂 אפשר להתאים בחדרים שונים בבית פינות משחק קטנות- כמו ארון נמוך במטבח בו נשים כמה כלי פלסטיק, כף עץ, קערה או סיר ואותו התינוק יכול לחקור וכו'.


אז, איך נתמוך בשלב הזה? אני אוהבת לעשות שילוב בין צעצועים וחפצי משחק שמוגשים בצורה מאורגנת לקטנים ומעודדים אותם להיות כמה שיותר עצמאיים.


כמובן שהמבחר עצום, ואני דוגמת פה כמה מכל סוג, מוזמנים לשתף בהמלצות שלכם כמובן...


משחקים מעודדי תנועה:


בפוסט הקודם הכנסתי קישור להליכון, והפעם, מוספיה עליו בימבה.


מה שנחמד כאן הוא הגיוון במנחים- אפשר לדחוף אותה בהלכיה, לשבת ולדחוף בישיבה, והיא מעודדת משחק 🙂מנהרה- אני מאוד אוהבת לשחק עם מנהרות, בעיקר כי מעבר לאתגר המוטורית שיש בהתכופפות וזחילה, יש פה גם אפשרויות משחק רבות- משחק "קוקו", מחבואים, להתמסר בכדור מצד לצד, לקחת חפץ ולדחוף לאורך המנהרה, והאפשרויות באמת אינסופיות. מניחה פה את המנהרה הבסיסית, וכמובן שיש כל מיני סוגים (עם ובלי אוהל, בריכת כדורים וכו').אוהל- ילדים צעירים, ולא רק אוהבים שטחים קטנים ותחומים. לפעמים נראה את הקטן שלנו עובר מדבר לדבר בסלון, אבל מאוד מרוכז באמבט. יש משהו בסביבות קטנות שתוחם את הילדים, ומאםשר להם להיות יותר קשובים לאורך זמן. אוהל הוא דוגמה נפלאה לכזה מרחב. ותמיד תזכרו שגם קופסה גדולה יכולה לתת את אותו המענה...🙂משחקים מעודדי תאום עין-יד:


היכולת לתאם עין יד מאוד מתפתחת בגילאים הללו. מדובר בעצם על היכולת לדיוק בהושטת היד לאחיזה בחפץ, והנחה מדוייקת של החפץ במקום מסויים.


יש מגוון גדול של משחקים שמעודדים את היכולת החשובה הזו.


משחק התאמת צורות הוא אולי המוכר והבסיס ביותראבל גם דפיקה בפטיש משיגה את המטרה הזו...במשחק הבא יש אמנם עומס של אפשרויות, אבל הוא מוגש בצורה נעימה ומזמינה למגוון משחקים שמעודדים תאום עין ידמשחקי הרכבה- בהמשך למיומנות תאום עין יד, משחקי הרכבה בסיסיים מתחילים לחשוף את התינוק לרעיון של חלק ושלם, חיבור שני חלקים יחד ליצירה משהו אחר.קוביות, יש מ-ל-א סוגים, אבל הם משחקי בניה בסיסייםפאזלים- לעתים לקראת שנה וחצי הקטנים יראו בהם עניין. פאזל שמספק גם פידבק של צליל הוא ממש נחמד, כמו בפאזל החיות הזהולסיום- משחקים "אמיתיים"


מכוניות, בובות, כלי אוכל ונקיון, כולם מתחילים להיות פופולאריים בשלב הזה, ובעיקר אם הם יתנו לקטנים הזדמנות לחקות פעיויות שרואים בבית 🙂


מכוניות- כיף כאלה שלוחצים או מושכים והן נוסעות מעצמןוכיף גם מכוניות שנוסעות לבד במסלול 🙂ערכות אוכל- לקראת 18 חודש והלאה התינוקות שלנו מתעניינים במשחק בכלי אוכל ובמאכלים שאינם אמיתיים. יש מבחר גדול....אני משתפת בטיפה בים מבחינת משחקים בשלב הזה. ממליצה לכל אחד ואחת לקחת את מה שמתאים בשלב הזה לקטן.ה שלכם...ולהתקדם בקצב שלהם.


בברכת הנאה משותפת 🙂
Comments


bottom of page